top of page
Пошук
Фото автораГірницька ЗОШ №19

До Дня пам'яті жертв політичних репресій і жертв геноциду кримськотатарського народу


Щороку у третю неділю травня Україна відзначає День пам'яті жертв політичних репресій. У 2020 році цей день припадає на 17 травня.

Великий терор – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 рр. з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства.

19 травня 1938 року була найкривавіша ніч у Києві – у в’язницях НКВД було розстріляно 563 людини. Розстріли, як правило, проводилися на подвір’ях в’язниць, у підвалах НКВД або безпосередньо перед похованням.

Офіційно початком Великого терору став оперативний наказ НКВД СРСР № 00447 «Про репресування колишніх куркулів, карних злочинців та інших антирадянських елементів» від 30 липня 1937 р., затверджений політбюро ЦК ВКП(б) 31 липня 1937 р. Проте наявні документи НКВД (накази, листування, телеграфи) свідчать, що масові репресії готувалися заздалегідь, а наказом їх лише формалізували.

За період Великого терору на території УРСР, за оцінками істориків, було засуджено 198918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в`язниць та таборів (інші заходи покарання охоплювали менше 1 %, звільнено було тільки 0,3 %).

18 травня Україна вшановує пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу, трагічних подій 1944 року, коли корінний кримськотатарський народ радянська влада вислала за межі Кримського півострова до Центральної Азії. Всього були депортовані понад 180 тисяч людей. В Україні депортацію кримськотатарського народу визнали геноцидом.

Для детальнішого ознайомлення з подіями Великого терору пропонуємо переглянути презентацію «Червоні жорна», що прикріплена до інформаційної листівки.

Для ознайомлення з подіями геноциду кримськотатарського народу пропонуємо переглянути відеоролик за посиланням: https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=LF6fw1Q1GSE&feature=emb_logo а також художній фільм «Хайтарма» українського режисера Ахтема Сеїтаблаєва.


3 перегляди0 коментарів

Comments


bottom of page